Lezajlott az első egyeztetés a kormány képviselői és a fővárosi önkormányzat között; a felek megállapodtak abban, hogy át kell tekinteni a főváros gazdálkodását, ennek részleteiről a jövő héten egyeztetnek. Fontos, hogy az ország fővárosa működőképes maradjon - közölte a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára kedden sajtótájékoztatón.
Latorcai Csaba elmondta: az első alkalommal, amikor Karácsony Gergely főpolgármester jelezte, hogy készen áll az egyeztetésre, a kormányzat is nyitott volt erre.
Rendkívül fontos, hogy az ország fővárosa működőképes maradjon, és a közszolgáltatások minden budapesti és minden Budapestre látogató számára a lehető legmagasabb színvonalon elérhetők legyenek
- hangsúlyozta az államtitkár. Hozzáfűzte, a keddi találkozón tisztázni kellett, hogyan állhatott elő az a csődközeli helyzet, amit a főpolgármester a múlt héten bejelentett.
2019-ben, amikor Karácsony Gergely és a baloldali többség átvette Budapest irányítását, akkor jelentős megtakarításai voltak a fővárosi önkormányzatnak, 214 milliárd forint állt rendelkezésre. A fővárosi önkormányzat adóbevételei 2019 és 2025 között több mint a duplájára nőttek. 160 milliárd forint volt 2019-ben, és idén a várakozások szerint már lényegesen meg fogja haladni a 300 milliárdos adóbevételt is – részletezte Latorcai Csaba.
Leszögezte: szolidaritási hozzájárulás ide, vagy szolidaritási hozzájárulás oda, tény, hogy több pénz marad a Fővárosi Önkormányzatnál 2025-ben, mint 2019-ben, sőt az is tény, hogy több pénz marad 2025-ben a fővárosi önkormányzatnál, mint amennyibe a BKV egész éves finanszírozásra kerül.
A fővárosi önkormányzaton áll vagy bukik, hogy a BKV-t és a fővárosi tömegközlekedést hogyan és miként finanszírozza, elvileg a források rendelkezésre állnak
- jelentette ki az államtitkár. Emlékeztetett arra a főpolgármesteri nyilatkozatra, amely szerint van elegendő pénze a fővárosi önkormányzatnak a rákosrendezői ingatlan megvásárlására, és arra is, hogy saját forrásból fejlesszék.
Ilyen szempontból roppant érdekes egyébként, hogy a mai tárgyaláson a fővárosi önkormányzat delegációja nagyságrendileg pontosan ötvenmilliárd forint igényt jelzett a BKV finanszírozásával összefüggésben, a fővárosi tömegközlekedés finanszírozását illetően, tehát épp annyi hiányzik, amennyit a rákosrendezői telekvásárlásra költöttek – emelte ki Latorcai Csaba.
Szerinte felvetődhet a kérdés, valóban volt-e pénze Rákosrendezőre a fővárosi önkormányzatnak úgy, hogy az ne jelentsen csődhelyzetet. Most, jelen pillanatban úgy látszik, valóban csődközeli helyzetbe jutott a fővárosi önkormányzat, de a kormány „nem kívánja megengedni ennek a helyzetnek az előállását” – mondta az államtitkár. Azzal folytatta, a kormánynak segítenie kell
és segíteni is fogunk, hogy a fővárosi polgárok A-ból B-be el tudjanak jutni az év 365 napján, függetlenül attól, hogy Karácsony Gergely és a Tisza-koalíció az elmúlt fél évben mit művelt a fővárosi önkormányzattal és a fővárosnak a gazdálkodásával.
A segítséghez ugyanakkor azt is tudni kell, hogy ténylegesen mekkora a baj, mekkora összeg hiányzik, illetve hiányzik-e egyáltalán a főváros kasszájából; mire folyt el Karácsony Gergely és a Tisza Koalíció vezetésével az elmúlt hónapokban több tízmilliárd forint – hívta fel a figyelmet a kereszténydemokrata politikus.
Tájékoztatása szerint abban állapodtak meg, hogy át kell tekinteni a főváros gazdálkodását. „A jövő héten már arról fogunk egyeztetni, milyen módon és hogyan történik ez az átvilágítás” - közölte.
Elmondta, a kormány partner abban, hogy minél gyorsabban történjék meg ez az átvilágítás. A Fővárosi Önkormányzatnak két jelentős feladata van, az első a tömegközlekedés biztosítása és fenntartása, a másik pedig a parkolási rendszernek a működtetése. „Nos, hogyha erre nincsen pénz, akkor mire van pénz, ezt is át kell tekinteni a gazdálkodás átvilágítása során” – vetette fel Latorcai Csaba. A közmédia kérdésre válaszolva azt mondta,
a fővárosi tömegközlekedés múlt heti tízperces leállásával Karácsony Gergely zsarolni próbálja a kormányt, de valójában nem a kormányt zsarolja, hanem a fővárosiak életét keserítette meg.
„Arra kérjük főpolgármester urat, hagyja ezt abba, ne szívassa a budapestieket” – tette hozzá. Hangsúlyozta, néhány héten belül megállapodásra kell jutni, „ha az átvilágítás szerint valóban szükséges a fővárost kisegíteni, mert a gazdálkodását úgy szétzilálta a főváros vezetése, Karácsony Gergely és Tisza Koalíció, hogy oda kormányzati beavatkozás szükséges”.
A kormánynak az a fontos, hogy a fővárosiak számára a tömegközlekedés folyamatosan biztosított legyen – hangoztatta az államtitkár.