A balatoni identitás kialakítása fontos mérföldkövének nevezte a Balaton-díj odaítélését Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Balatoni Szövetség által alapított elismerés pénteki átadásán, Révfülöpön. Az ünnepségen Balaton-díjjal tüntették ki Somogyi Győző festőművészt, Kutasi Gábor rendőr alezredest és Ruzsics Ferenc volt keszthelyi polgármestert.
Navracsics Tibor beszédében kiemelte, hogy a Balatoni Szövetség hosszú ideje dolgozik a balatoni identitás megteremtésén. „Léteznek a Balaton térségének hősei, akik nem csupán egyes városok vagy megyék büszkeségei, hanem az egész balatoni térség büszke lehet rájuk” – hangoztatta a kereszténydemokrata politikus.
Hozzáfűzte, az évek óta odaítélt díj által „nagy lépést tettünk egy olyan balatoni identitás felé, amely megélhető, amely a hétköznapi életben is tapasztalható”. Példaként kiemelte a díjazott Somogyi Győző képzőművészt, aki „nem csak a Veszprém vármegyeieké, hanem az egész térség büszke lehet rá”.
A Balatoni Szövetség évről évre átadja a Balaton-díjat azoknak a személyiségeknek, akik sokat tesznek a térségért, és akikre büszkék lehetünk – mondta a miniszter.
Pali Róbert, a szövetség elnöke felidézte, hogy a szervezetet 1904-ben alapították. Ez polgármesterek szövetsége, amely mintegy százhúsz éves fennállása alatt ma büszkélkedhet a legtöbb taggal: kilencvenen vannak. Az alapvető elképzelés nem változott: érdekképviseleti és érdekharmonizáló feladatokat látnak el, ami a résztvevők együttműködésén alapul.
